Панирана бамя с млечен сос

Бамя – един зеленчук, който не е оценяван достатъчно поради слузестата тъкан. Бамята обаче, е известна със своята богата хранителна структура и по-специално, с нейното съдържание на разтворими и неразтворими фибри.

Продукти:

  • 300-400 гр. бамя
  • 3 яйца
  • сол
  • 150 гр. царевично брашно
  • олио

За соса:

  • 200 гр. топено сирене с гъби,
  • 150 мл прясно мляко;
  • 150 мл кисело мляко;
  • риган;
  • черен пипер;
  • куркума;
  • сол

Приготвяне:

Първо се заемаме със соса,защото той ще се консумира след като е изстинал и стегнал.
Сипваме във тиган прясното мляко и двете опаковки топено сирене.
Включваме котлона на слаб огън и бъркаме до разтапяне на сиренето.
Добавяме подправките и киселото мляко.
Варим още малко, но не до прекалено сгъстяване.
При изстиването сосът ще стегне още.
Заемаме се с бамята.
Измиваме я и режем дръжките.
Разбиваме в отделен съд яйцата, солта и царевичното брашно.
Топим всяка бамичка и пържим в тиган от двете страни.
Постиламе чиния с кухненска хартия и върху нея вадим бамята, да се отцеди от мазнината.

Добър апетит!

Ползи за здравето

Бамята е ниско калорична. Една порция от 100 грама бамя съдържа само 30 калории и е без всякакви наситени мазнини и холестерол. В същото време обаче, тя има високо съдържание на разтворими и неразтворими фибри. Фибрите в бамята са били свързани с много ползи за здравето като например, оптимална храносмилателна функция, ниски нива на холестерол, намален риск от сърдечни болести и контролиране на теглото. Тъй като храните богати на фибри представляват по-голямо предизвикателство за храносмилането, ще се чувствате по-заситени когато се храните с тях.
В същото време, бамята e богата на хранителни вещества. Едно от тях е Витамин С – около 36% от дневната препоръчителна доза. Увеличаването на приема на храни богати на Витамин С може да помогне за поддържане на вашия имунитет, за предотвратяване на вредното въздействие на свободните радикали в организма ви и за регулиране на кръвното ви налягане.
Бамята е също много добър източник на В витамини, като например витамин В6 (Пироксидин). Това хранително вещество помага за метаболизма на мазнини, въглехидрати и амино-киселини, подпомага  здравето на вашите лимфни възли и може да допринесе за регулирането на нивата на кръвната захар. Бамята е също добър източник и на други В витамини като ниацин, тиамин и пантотенова киселина (Витамин В5).
Високи стойности на Витамин А и флавоноиди като бета каротин, ксантин и лутеин също могат да бъдат намерени в бамята. Тези хранителни вещества са свързани с доброто зрение, здравата кожа и лигавици, и дори със засилена защита срещу образуването на рак.
Бамята също предоставя витамин К и фолиева кисилина. Витамин К участва в процеса на кръвосъсирване, а заедно с витамин D и калций, поддържа здравето на вашите кости. Фолиевата киселина е полезна при бременните жени, тъй като помага за развитието на плода. Други минерали, които също се намират в този зеленчук са желязо, калций, манган и магнезий.
Източник:
zdravei.org

Разгледайте нашите други вегетариански рецепти тук:

Последвайте ни във Фейсбук!